Anasayfa / Avcılık / Havalı Tüfekler / Havalı Tüfek Saçmaları
Havalı Tüfek Saçmaları

Havalı Tüfek Saçmaları

Havalı tüfekler genellikle avcılıkta kullanılan silah türüdür. Avcılar ava gittikleri zaman yanlarında mutlaka bu havalı tüfekleri götürürler. Bu tüfeklerin avcılıkta kullanılmasındaki ana neden bu tüfeklerden çıkan saçma adındaki mermilerin dağılarak etrafa saçılması ve hedefi vurma oranını çok daha fazla arttırmasıdır. Örnek vermek gerekirse uçan bir kuş sürüsüne normal silah ile ateş açtığınız zaman maksimum vurabileceğiniz kuş sayısı 1 iken bu havalı tüfekler ile ateş açtığınız zaman bu sayı çok daha fazla olabilmektedir. Bunun nedeni bu havalı tüfeklerden çıkan saçmaların etrafa dağılması ve birden fazla kuşa isabet etmesidir.

 

Havalı tüfek saçmalarının ana maddesi kurşundur. Bu saçmalar insan öldürmek için kullanılamaz sadece yaralamak için kullanılabilir. Avcılık çok eski çağlardan beri var olan bir uğraştır. Tarihin ilk dönemlerinde tamamen zorunlu olan bu uğraş zaman içinde bir hobi haline gelmiştir. Günümüzde avcılık ile yaşamını sürdüren çok az insan kalmıştır. Avcılık ile uğraşan insanların büyük çoğunluğu hobi amaçlı ava çıkmaktadırlar.

 

Hem doğanın bütün güzelliklerini görmek için hem de biraz yalnız kalıp düşünmek için avcılık müthiş bir fırsattır. Zaten günümüzdeki avcıların büyük bir çoğunluğu da bu amaçları için ava çıkmaktadırlar. Avcılığı aynı zamanda psikologlar da insanlara önerirler. İnsanın ilacı doğadır. Bütün psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde doğa kullanılır. Sinirli asabi psikolojisi bozuk insanlar doğaya çıkıp avcılık ile vakit geçirerek bir süreliğine de olsa kendilerini iyi hissederler.

 

Avlanmak için genellikle kuş sürüleri, keklik, tavşan ve ceylan gibi yaban hayvanları tercih edilir. Bu hayvanları tek atışta avlamak için ise gerekli olan şey saçmalardır. Bu saçmalar yardımı ile uzak mesafedeki bir geyiği çok rahat bir şekilde avlamak mümkündür. Havalı tüfeğimizden fırlayacak saçmaların hepsi bir tarafa dağılır ve hedefe isabet etme oranı artar. Bu havalı tüfek saçmalarını piyasadaki silah satan bayilerde bulmak mümkündür. Aynı zamanda internet üzerindeki avcılık sitelerinde birçok saçma türü satışa sunulmaktadır. Saçma satın alırken sırf ucuz diye kalitesiz mallara yönelmeyin. Bazı kalitesiz mallar, saçmaların tüfekten çıktıktan sonra ters tepmesine ve yüzünüze zarar vermesine neden olur.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top