Anasayfa / Dalış / Hayat Kurtaran Maske!
Hayat Kurtaran Maske!

Hayat Kurtaran Maske!

Dalış yapanların ve yapacak olanların kullanması gereken serbest dalış ve scuba dalış gibi su aktivitelerinde hayat kurtarıcı olan dalış maskeleri başka bir hayatında gözlemlenmesine yardımcı gözlerimizin görüş açısını dışarıdaki standartlara göre su altında düzenleyen bir malzemedir. Basınca dayanıklı olması sebebiyle hasarlardan gözlerimizi korur.

 

Deniz altında çeşitli faaliyetler eşliğinde kullanılan bu malzemenin kullanım amacı gözle arasında oluşan mesafede boşluk uygulayarak görüntüyü netleştirmektir. Takdir edersiniz ki gözlerimiz havadan yoğun ortamlarda görüş sağlayamaz. Dalış maskeleri çeşitli türlerde kullanım için tasarlanmıştır. İki parçalı veya tek parçalı camdan ve kauçuk, silikon içeren ürünlerden yapılıp satışa sunulurlar.

 

Denizlerde sığ yüzeylerde genelde tek camlı ve kauçuk olanları kullanılırken daha derin mesafelerde çift camlı ve silikon olanları tercih edilmelidir. Derin mesafede deniz basıncı artmasından dolayı çift camlı olanların iç hacimleri daha küçük olduğundan hem temizlenmesi ve su tahliyesinde sorun olmaz hem de basınçtan dolayı çatlama yaşanmaz. Aynı zamanda bu dalış maskeleri için özel durumlara yönelik numaralandırmalarda yapılabilmektedir. Gözlerinden rahatsız olanlarda hiç bir sorun yaşamaksızın rahatça kullanabilirler.

 

Silikon malzeme içinse sıhhi açıdan iyi olduğunu söyleyebiliriz. Kauçuk malzemeler cildimize uzun bir süre sonunda deniz tuzu basınç gibi etkenlerle beraber tahriş yapmaya başlayacağı için daha yumuşak ve ten uyumlu silikon madde bu yapım için uygundur. Dalış maskeleri sadece yapılan maddelerin kalitesiyle değerlendirilmemelidir. Kullanım esnasında yüz çeperine tam olarak oturması ve hiç bir hava boşluğunun kalmaması da çok büyük önem teşkil eder.

 

Çünkü dalışta herhangi bir açık alanın bulunması bizi sıkıntıya sokacaktır. En kötü ihtimalle maskemizin içine su girecek ilk olarak görüşümüzü kapatacak ve sonrasında basınçla beraber bizi şiddetli bir rahatsızlığa sevk edecektir.

 

Çocuğunuzun, eşinizin ya da kendinizin olası böyle bir durumla karşılaşması korkunç kazalara sebep olabilir. Hayat kurtarıcı malzemelerinizin muhakkak uygunluğuna karar vermeden önce dalış hocanıza danışıp öyle karar vermeniz gerektiğini sakın unutmayın. Hayatınızın öyle bir yerde uygun kullanım malzemelerine bağlı olduğunu unutmayalım ve konu hakkında hocalarımızı iyi dinleyelim ki şansla tedbir arasındaki ince çizgiden ayrılabilelim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top