Anasayfa / Balık Avı / İyi Balıkçı Olmanın Sırrı Misinadan Geçer
İyi Balıkçı Olmanın Sırrı Misinadan Geçer

İyi Balıkçı Olmanın Sırrı Misinadan Geçer

Günümüz insanının en çok sevdiği etkinliklerden olan balık avcılığı son zamanlarda büyük rağbet görmektedir. Çünkü insanların doğa ile iç içe huzur bulduğu mekânlarda bu etkinliği yapmak istemeleri kadar doğal bir şey olamaz. Bu etkinliği yaparken de bir takım malzemelere de ihtiyaç vardır. Bu malzemelerin başında da misina gelmektedir. Öyle ki piyasada bulunan onlarca çeşit misina türü bulunmaktadır. Bu misinalar inceliklerine göre de numaralandırılmışlardır. 0.20’lik ten tutunda 1.00’lik misinalara kadar misina türleri vardır.

 

Balıkçının tutacağı balığın ağırlığına göre bu misinalardan en uygun olanı tercih etmelidir. Tutacağınız balığın ağırlığı yarım kilo bir kilo civarındaysa ince misinaları tercih edebileceğiniz gibi tutacağınız balığın kilosu 50 kilogram 60 kilogram civarında bir balık ise 0.80 veya 1.00’lık misinaları da tercih edebilirsiniz. Burada tabi ki de misinanın ince ama daha ağır balıkları çekebilen bir özellik göstermesi her zaman avantajımıza olacaktır.

 

Oltamız için vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkan bu misinalar genellikle naylondan yapılmaktadır. Fakat en incesini bile kolay kolay el ile kopartamayız. Çünkü kiloluk balıkları ancak bu misinalar sudan çıkarabilmektedir. Söz konusu olta misinaları kalitesinden ödün vermeyen ve hiçbir zaman kopmayan misinalardır. Bu misinalar suya atıldıklarında renginden dolayı su içerisinde gözükmezler. Bu sayede balığın daha rahat bir şekilde iğnemizin ucundaki yeme yaklaşma şansı artmaktadır. Son zamanlarda farklı renkte misinalar üretilse de en çok tercih edilen misina rengi şeffaf olanıdır. Burada renkli kullananlar havanın ve suyun durumuna göre de farklı renk tercihleri yapmaktadır. Tamamen avcının zevkine kalan bu durum sadece avcıyı ilgilendirmektedir.

 

Oltamızın motoruna sarılan misinalar ince olma durumunda daha uzun sarılabilmektedir. Eğer misina numaramız kalın ise motora sarılan misinanın uzunluğu da kısalmaktadır. Burada önemli olan olta misinaları ne kadar kaliteli ise balık tutulduktan sonra misinanın kopma olasılığı o kadar azdır. Misinanın naylon olma özelliğinden dolayı naylonun doğada kalma süresinin uzun yıllar olması sebebiyle bakımı yapıldığında alınan misina çok uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Av sonrası eğer misinamızı ıslak bırakmazsak misinamız daha uzun ömürlü olacaktır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top