Anasayfa / Avcılık / Kaliteli Saçma Ve Av Başarısı
Kaliteli Saçma Ve Av Başarısı

Kaliteli Saçma Ve Av Başarısı

Günlük hayatta av sporu ile ilgilenenler bu sporun ne kadar eğlenceli ne kadar faydalı olduğunu bilirler. İşte av sporu ne kadar güzelse av sporunda kullanılan malzemeler de o kadar zevke dönük malzemelerdir. Bu malzemelerden atış için en önemlisi belki de mermidir. Silahın mermisi neyse tüfeğin saçması da odur.

 

Tüfek bilindiği üzere av sporu için çok önemli bir atış aletidir. Bu aleti kullanmak çok eğlenceli olmasına karşın aleti kullanırken tüfeği ateşlemek için de kullanılan saçma o kadar önemlidir. Çünkü aldığınız saçmanın kalitesiz olması tüfeğinize zarar verebileceği gibi tüfeğinizin bir daha kullanılmasını da engelleyebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca en kaliteli olan saçmaların alınması gerekir. En kaliteli saçmaları kullanan kişilerin tüfeklerinin de ömürleri daha uzun olmaktadır.

 

Tüfek kullanan kişiler bilirler aldığınız saçmanın markalı ve kaliteli olması atışı daha keyifli kılmaktadır. Bu yüzden tüfek saçması çok kaliteli olmalıdır. Aksi takdir de yaptığımız atışın kalitesini düşürebileceği gibi nişanımızı ne kadar iyi alırsak alalım kaliteli bir saçma ile aldığımız nişan kadar iyi olmayacaktır. Bu yüzden aldığımız saçmanın mümkün olduğunca çok kaliteli olmasına dikkat etmeliyiz. Alına çok kaliteli bir saçma bizim de tüfekten olsun gittiğimiz avdan olsun aldığımız zevki kat kat artıracaktır.

 

Saçma bilindiği üzere tüfeğin içine yerleştirildikten sonra tetik yardımıyla fişeğin ateşlenmesiyle birlikte namlunun ucunda bulunan fişeğin barutun itme kuvveti ile birlikte nişanlanan yere hızla ve büyük bir kuvvet ile dağılan parçalardır. Bu dağılan parçalar demirden olabileceği gibi alüminyumdan da yapılabilir. Kısa mesafede daha etkili tesir gösterirler. Uzun mesafede saçmalar hızını kaybettiği gibi tesir gücünde de bir zayıflama konusudur. Bu yüzden 25 ile 30 metre civarında tüfek saçması çok etkilidirler.

 

Tüfeğin çok iyi olması da avdan alınan zevki artıracaktır tabi ki. Fakat şöyle bir durum da vardır: Tüfeğin kalitesiz olması durumunda da kullanılan saçmalar kaliteli ise eğer avda başarı her zaman söz konusudur. Bunu şöyle izah edebiliriz: Eski model bir araba düşünün en kaliteli benzin ile sürerseniz sürüş keyfinizi daha iyi yaşarsınız. Bu bakımdan saçma alırken mutlaka ama mutlaka kaliteli saçma kullanın avdan aldığınız zevk bir o kadar artsın.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top