Anasayfa / Kamp / Kamp Çadırında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kamp Çadırında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Çadırında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şehir karmaşasından uzaklaşıp, sakin bir hafta sonu için uygun kamp alanlarında çadır kurarak konaklamaya kamp denir. Kamp malzemeleri arasında en önemli olan çadırdır. Çadır dikkatle seçilmelidir. Çünkü kamp alanında, çadır sizin eviniz, kalenizdir. Çadırınız yağmur yağdığında, sizi mağdur etmemeli, size kuru bir ortam sağlamalı. Ayrıca ortamda bulunan sinek, böcekten koruyabilmeli.

Çadır almadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar şöyledir; kampın yapılacağı hava koşulları önemlidir, tasarım özellikleri ve kurulum kolaylığı önemlidir. Kamp çadırı alırken, çadırın kaç kişilik olacağı, kaç kişinin uyuyacağını göz önünde bulundurmak gerekir. Çünkü iki kişilik kamp çadırı kısa boylu zayıf iki kişi için yeterli olabilecekken, iri ve uzun boylu iki kişiye üç kişilik çadır gerekir.

Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer hususta; ne kadar ağır bir çadır taşıyabileceğinizdir. 3600 gram ağırlığında iki kişilik çadır bulunabileceği gibi, 2800 gramlık iki kişilik çadır da mevcuttur. Tabii daha rahat bir kamp yaparım diyorsanız arada ki 800 gramlık bir farkı taşımak zorunda kalırsınız.

Elbette kamp çadırlarının kamp alanlarına taşıtlarla taşındığını hatırlarsak bu konu da soruna gerek yok. Başka bir detayda iki kişilik bir çadırda, iki kapının bulunmasıdır. Çadırda konaklayanların birbirini rahatsız etmeden, bağımsız giriş çıkış yapmalarına da yardımcı olacaktır. Çadır da balkonların bulunması da önemlidir. Balkon çadırın dışında çamurlu ayakkabılarınızı bırakabileceğiniz ya da yemek yapabileceğiniz bir alandır.

Gelelim çadırın kurulmasına, çadırı kurduğunuz zemin düz olmalıdır ki, çadırda uyurken sırtınıza herhangi bir şey bulunmasın. Çadırı kuracağınız alana nemi engellemesi için branda sermelisiniz.

Çadırı kurmadan önce kapısını kapatın, dört ucunu doğru açıyla kazıklara tutturun, direkleri yerleştirip yuvalarından geçirin, kazıkları çakıp, gergi iplerini kazıklara geçirin, bütün iplerin gergin olup olmadığını kontrol ederek, varsa güneşlik ve yağmurluğunu takın.

Yağmur yağarsa yağmurun çadıra gelmesini engellemek için kamp çadırı kenarlarına yağmur olukları için çukur kazın. Çadırda asla mum yakmayın, içinde botlarınız ile gezinmeyin ve sökeceğiniz zaman da aynı yolu izleyin. Böylece kamp yapmak daha keyifli olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top