Anasayfa / Kamp / Kamp Keyfi ve Yemek Pişirme
Kamp Keyfi ve Yemek Pişirme

Kamp Keyfi ve Yemek Pişirme

Kamp kurmak bir tür spor aktivitesidir. Doğayla baş başa kalan insan ruh huzuru bulur, sessiz ve ışık kirliliğinin olmadığı bir ortamda gerçek bir uyku uyuma imkânı yakalar. Ciğerleri temiz havanın keyfini çıkarır. Arkadaşlarla veya sevilen bir insanla yapılan kampların keyfi ise daha bir katlanır. Tüm bu güzelliklere rağmen insanın ihtiyaçları hiç bir yerde bitmez. Beslenme de şüphesiz en önemli ihtiyaçlardan biridir.

Kamp keyfinin bozulmaması baştan yapılacak iyi bir hazırlık ile sağlanabilir. Kişi ve kalınacak gün sayısına göre eksik veya çok fazla malzeme götürülmemelidir. Ayrıca olmazsa olmaz kamp malzemeleri unutulmamalıdır. Başlıca kamp malzemeleri çadır, yer sergileri, kamp mutfağı, av yapılacaksa av ekipmanları, yedek giysiler, temizlik için gerekli ürünler, tıbbi malzemeler, su ve besin stoklarından oluşur.

Çakı, kibrit, çakmak, pusula, ağrı kesici, bandaj için pamuklu bir eşarp, bıçak, fener, yağmurluk, battaniye ve su kabı ise olmazsa olmaz malzemelerdir. Yapılması planlanan kampa kaç kişi katılacaksa stoklar ve kamp mutfağı ona göre hazırlanır. Burada amaç yeterli olan malzemeyi planlayabilmektir.

Başlıca kamp mutfak malzemeleri:

Pişiriciler: Mini ve gazlı ocaklar en çok kullanılan pişiricilerdir. Genellikle kendi ateşleme sistemleri vardır. Uzun dayanımı ve hafifliği ile tercih edilirler.

Saklayıcılar: Yemekleri sıcak olarak uzun süre koruyan küçük ebatlardan büyük ebatlara yemek termosları, gıdaları soğuk veya buzlu tutmak için yine çeşitli ebatlarda saklama kapları vardır. Sıcak su, çay veya kahve için termoslar mevcuttur. Su saklamak ve taşımak için kullanılan mataralar ise oldukça sağlam yapılmaktadır.

Araç gereç: Bir orta boy tencere mutlaka olmalıdır. Kaynağına tam güvenilmeyen sular tencerede kaynatılarak içilebilir, yemek hazırlanabilir, gazlı pişiricilerin olmadığı kamplarda yakılacak bir ateşle birçok işi görebilir. Bu bakımdan çelik plastik aparatları olmayan asılabilir bir tencere mutlaka bulundurulmalıdır. Kâğıt tabak ve bardak hafif olmaları ve yakılabilmeleri açısından kullanışlıdır. Çelik tabak, çatal, kaşık, bardak çeşitleri de mevcuttur.

Masa ve tabure: Arabayla gidilen kaplara portatif masa sandalyeler götürülebilir. Açılır kapanır olduklarından fazla yer kaplamazlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top