Anasayfa / Kamp /  Kapmta Yemek Pişirmek
 Kapmta Yemek Pişirmek

 Kapmta Yemek Pişirmek

Doğa ve avcılık sporlarını sevenler sık sık kampa çıkar ve doğada vakit geçirmek isterler. Doğanın kendi kuralları vardır ve tedbirsiz bir insan bu kurallar karşısında çok zor duruma düşebilir.

Tecrübeli kampçılarının çoğu kendi arabaları ile kampa gitmeyi tercih eder. Bunun en önemli sebeplerinden biri gerekli malzemeleri rahatlıkla taşınabilmesidir. Araba, kamp alanından 2-3 km. uzakta olsa bile acil durumlarda çok işe yaramaktadır. Üstelik tek bir sırt çantasından çok daha fazla malzeme taşıyabilir.

Kampta en büyük ihtiyaçlardan biri su ısıtmak ve yemek pişirmektir. Mini yanmaz kaplar bu amaçlarla kullanılır. Kampçıların bir kısmı kendi avlarını pişirip yemeyi severler. Kamp ocakları bu amaçlarla üretilen pişiricilerdir. Bu ocaklardan bazıları aydınlatma için de kullanılabilir. Kamp ocakları çok çeşitli boylarda ve çeşitlerde üretilmektedir. Altında kartuşu ile mini bir küçük tüpe benzeyen modeller en çok kullanılanlar arasındadır.

Üstteki parça bir kez alınır ve alttaki gaz tüpü defalarca değiştirilebilir. Bu mini ocağa bir tencere bile oturtulabilir. Üstelik mini olmasına rağmen bir kartuş bile günlerce kampçıyı idare edebilir. Sırt çantasında fazla yer kaplamadan da gezdirilebilir. Küçük tüplerde olduğu gibi ateş harareti ayarlanabilir. Kampçıların yanlarında çakmak, kibrit veya çok daha gelişmiş profesyonel tutuşturucular olur.

Bu ocakların kendiliğinden çakmaklı olanları da vardır. Arabayla kamp kuranlar için de tek gözlü küçük veya büyük tüple çalışan ve ateşlemesi olan ocaklar mevcuttur. Özellikle aile ile yapılan veya kalabalık gruplarla çıkılan kamplarda tercih edilmektedir. Bu ocakların tüpü bir ay veya daha fazla dayanmaktadır.

Kampta ışık elde etmek de portatif ocaklarla mümkündür. Bunun için özel başlık gaz kartuşuna oturtulur. Gerçekten çok kuvvetli bir ışık elde etmek mümkündür. Bu ışık aynı zaman da ısı da yaydığından çadır içerisinde ısıtma işlevi de görebilir. Gaz kartuşlarının çok yüksek ısılara ve basınca maruz bırakılmaması emniyet açısından önemlidir. Kullanılmadığı zamanlar vidasının sıkılmış olduğundan emin olunmalıdır.

Kamp ocakları, gerçek dostlarla veya aileyle çıkıldığında, temiz havanın gerçek anlamda solunabildiği, insanın stresten uzaklaştığı nadir zamanlardır.

Kamp ocakalrını incelemek için lütfen bu linke tıklayın: http://www.balikmarketim.com/kamp-ocaklari

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top