Anasayfa / Dağcılık / Kar Malzemeleri ile Ayakta Kalın
Kar Malzemeleri ile Ayakta Kalın

Kar Malzemeleri ile Ayakta Kalın

Kayak denilince akla ilk gelen çeşitli tatil bölgelerinde kar yağdıktan sonra buralarda yapılan tatil olmaktadır. Çünkü buralarda karın yoğun yağmasıyla birlikte bir turizm ortamının olması sonucu insanların buraya akın ettikleri gözlemlenmektedir. İnsanlar buralara giderken de bir takım malzemeler almaktadır. Bu malzemeleri alan kişilerin bunları alırken dikkate alması gereken hususlar bulunmaktadır.

Karlı bir bölgeye gidiyorsanız yanınıza alacağınız kar malzemeleri önem kazanmaktadır. Burada kar malzemelerini çeşitli şekilde incelememiz mümkündür. Kar malzemelerini alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kışın bir yere gidildiği için ve soğuk havanın etkisinde kalındığı için buna göre malzeme seçimi önemlidir. Zira alınan malzemelerin bizi üşütmemesi en önemli husustur. Alınan malzemenin bizi soğuktan koruması gerekmektedir.
Burada üzerinde durulması gereken bir malzeme termodur. Termo içlik de dediğimiz bir malzemedir. Terletmemesi ve vücut ısısını koruması en önemli özelliğidir. Bu yüzden buralara giden kişilerin termo seçimi önem arz etmektedir. Bir diğer malzeme olan kayak gözlükleridir. Kayak gözlüklerinin de buharlanmaması aranılan en önemli özelliğidir. Ayrıca bu gözlüklerin güneşin zararlı ışınlarından koruması ve kar parlaması sonucu gözlerin kamaşmasını önleyici nitelikte olması gerekmektedir.

Bir diğer malzeme kayak eldivenidir. Bu malzemenin de eli üşütmemesi eli terletmemesi aranılan en önemli özelliktir. Ayrıca rahat ve elin rahat bir şekilde hareketine olanak sağlamalıdır. Yanınıza almanız gereken kar malzemeleri arasında kayak çorabı da olmalıdır. Kayakta ayakların üşümemesi için çorapların kat kat olarak giyilmemesi gerekmektedir. Bunun yerine termo kayak çorabı olarak adlandırılan çorapları tercih etmeliyiz.

Bu çorapların en önemli özelliği ayağı terletmemesi ve üşütmemesidir. Bir diğer malzeme olan kask ya da başlıktır. Başlığın kafaya tam oturması ve başı gelebilecek darbelere karşı en üst seviyede koruması gerekmektedir. Bir diğer malzeme boru atkıdır. Boru atkının en önemli özelliğinin dışarıdaki soğuk havanın mont içerisine girmesini engelleyici tarzda olması gerekmektedir.

 

Önemli bir konu olması nedeniyle kar malzemelerinin seçimi de oldukça önem arz etmektedir. Alınan malzemelerin seçiminde bir uzman yardımını almanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Kayakta tatilinizin en güzel şekilde geçmesi için bu malzemelerin seçiminde titiz olmanız gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top