Anasayfa / Dağcılık / Dağcılık Sporunda Dağcılık Malzemelerinin Önemi
Dağcılık Sporunda Dağcılık Malzemelerinin Önemi

Dağcılık Sporunda Dağcılık Malzemelerinin Önemi

Dağcılık, en zor ve en çok fiziksel dayanıklılık gerektiren sporlardan biridir. Temel olarak yüksek bir dağa birtakım aletler yardımıyla tırmanmak ile yapılan bu spor tüm dünyada oldukça ilgi görmektedir. Dağcılık sporu adrenalin tutkusunu doruklarda yaşayacağınız bir spor olsa da tehlikelidir.

Bu sporu yapmak için ihtiyaç duyduğunuz birtakım malzemeler vardır. Bu malzemelere dağcılık malzemeleri denir. Bu malzemeler genellikle; dağ ayakkabısı, polar ceketler, su geçirmez ceketler, bere, eldiven, tozluk, içlik, şapka, sırt çantası, güneş gözlüğü, kolay ateş malzemeleri, ilkyardım malzemeleri, kamp giysileri, yağmurluk, uyku tulumu, iplik, kasklar, emniyet kemerleri, krampon tarzı ayakkabılar, tırmanış ve yürüyüş ayakkabıları, iniş emniyet malzemeleri, kazma, çekiç, takoz gibi malzemelerden oluşur.

Dağcılık sporunun yapılabilmesi için doğal olarak dağlık bir araziye ihtiyaç duyulur. Bu nedenle de ülkemizin dağcılık alanında en çok geliştiği yerler sarp dağlık arazileri nedeniyle Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleridir. Bu bölgelerdeki engebeli arazi sporcuların ilgisini çekmektedir. Tehlikeli bir spor dalı olan dağcılık tek başına yapılabilecek bir spor değildir. Yüksek bir alana tırmanma eylemi gerçekleştirmek son derece zordur ve ancak belirli malzemeler yardımıyla gerçekleştirilebilir. Malzeme kullanmadan yapılabilecek bir iş kesinlikle değildir.

Dağcılık malzemeleri çok fazla olduğundan bunların hepsini edinmek külfetli olabilir. Bu nedenle internet sitelerini tercih edebilirsiniz. Bu sitelerde uygun fiyata malzemeler bulabilirsiniz. Bu malzemeleri toplu olarak almak size daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Son derece efor sarf edilen bu sporda kullanılacak malzemelerin kalitesi çok önemlidir. Örneğin kışın yapılacak bir tırmanışta üzerinize aldığınız polar bir ceketin sizi sıcak tutması gerekir. Eldivenler kaymaz nitelikte olmalı ve tabi o da sıcak tutmalıdır. Bere, su geçirmez ceketler, yürüyüş ayakkabıları mevsimsel şartlara uygun olmalıdır. Çünkü dağlar her zaman bizim filmlerde gördüğümüz kadar masum değildir.

Ani değişen iklim şartları, ters rüzgar akımı gibi çevresel durumlarda insan sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle her türlü iklim koşuluna hazırlıklı olmak sporcunun temel görevidir. Ayrıca yedek giyecek malzemesi bulundurmak, pusuladan yararlanmak, kesici alet taşımak, su kapları, pişirme kapları ve yemek kapları bulundurmak da dağcılık sporunun gereklerindendir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top