Anasayfa / Olta /  Olta Çeşitleri
 Olta Çeşitleri

 Olta Çeşitleri

Balıkçılık, hobi ve beslenme amacı ile özellikle erkeklerin vazgeçemediği bir tutkudur. Bunda balıkların lezzeti mi yoksa onları yakalama tutkusunun mu daha ağır bastığı tam söylenemez. Çünkü bazı ülkelerde çok özel balıklar yalnızca geri salınmak üzere para karşılığında yakalatılmakta buna rağmen binlerce av severin akınına uğramaktadır.

Balıkçılık bir iskelede veya deniz taşlıklarında basit bir olta ile yapılabildiği gibi tekne ile açılıp olta takımları kullanılarak da yapılmaktadır. Bu daha çok balık meraklısının ne türde avlanmak istediği ile ilgilidir. Bazı balık türleri sahillere yanaşmazlar yanaşsalar da sığ sularda avlanamazlar. Bunun için açılmak gerekir.

Örneğin Kılıçbalığı bu türden bir balıktır. Sahilden avlanmak için lazım olan olta takımı bir kaç olta iğnesi, olta kamışı, misina, olta makarası ve misinadan oluşur. Bazı balıkçılar balığı rahat çıkarmak için büyük süzgeçler kullanır. Oltalar kalite ve işlev olarak çok çeşitlidir. Genellikle katlanabilir olanları tercih edilir ama özel ve ağır balıklara tek parçadan yapılan oltalar da vardır. Olta takımı fiyat olarak da çeşitlilik gösterir. İnanılmaz rakamlara takımlar olduğu gibi çok uygun fiyatlı olanları da mevcuttur.

Bazı balık türleri olta yardımıyla misinayı uzağa atıp hızlı çekme suretiyle yakalanır. Örneğin Zargana bu şekilde avlanır. Misinanın uzağa gitme kabiliyeti oltacı ile oltanın birlikte sergiledikleri bir performans olup balıkçılar arasında yarış söz konusudur. Geri çekişte elle döndürülen makara veya otomatik geri çeken sistemler kullanılır. Yine olta takımlarında balık cinsine göre olta iğneleri ve hazır yemler bulunur.

İğnenin büyüklüğü genelde balık büyüdükçe büyür. Günümüzde tamamen yapay olduğu halde kokusu ve şekli ile gerçek yemlere benzeyen ürünler bulunmaktadır. Büyük balıklar başka balıklarla yakalandığından bu yemler çok kullanışlı olmaktadır. Çaparilerin ise kendi renkli olta iğneleri mevcuttur.

Özellikle istavrit bu şekilde kolaylıkla yakalanabilir. Çaparinin çekim hızına bağlı olarak her seferinde 10 adet veya daha fazla istavrit yakalamak mümkündür. Olta ile balık avı insanın düşünmesi için bol zamanının olduğu, başkaları tarafından rahatsız edilmeden kendiyle baş başa kaldığı zamanları sağlayan bir hobidir.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top