Anasayfa / Balık Avı / Olta Kullanımı
Olta Kullanımı

Olta Kullanımı

Balık tutmaya yarayan, iğne, kamış ve diğer aksesuarlardan oluşan düzeneğe olta denir. Uç, dirsek, beden ve pala oltanın bölümleridir. Olta takımında misina ipi kullanılır. Bu misinanın uzunluğu çok önemlidir. Tutulacak olan balığı taşıyabilecek kadar güçlü ve balık tarafından fark edilmeyecek kadar da şeffaf olmalıdır. Misinanın karışmasını önlemek amacıyla oltada kasnak kullanılır.

 

Her balık için kullanılan olta takımının özellikleri farklıdır. Örneğin; lüfer, turna gibi dişli olan balıkları avlarken oltada çelik teller kullanılır. Özellikle iri balıkları avlarken misinanın kopmaması için örgü misinalardan faydalanılır. Oltalar el olta takımı ve kamış ve makaralı takım olmak üzere iki çeşittir. El olta takımı ülkemizde sıklıkla kullanılan olta türüdür. El oltalarında makaralı takımlara göre misina daha kalındır ve balıkçı balık tutarken daha fazla çaba harcar.

 

Oltada en önemli malzemelerden biri de kullanılan iğnedir. İğne türü tutulacak balığın cinsine ve büyüklüğüne bağlıdır. Kalın, ince, siyah, beyaz, bronz, krom, çelik, büyük, küçük, delikli, palalı gibi çok fazla çeşidi vardır. Fırdöndü de olta malzemelerinden biridir. Bu malzemenin amacı da misinanın karışmasını engellemektir ancak çok fazla tercih edilmez. Olta takımının dibe batmasını sağlayan araca ise kurşun ağırlıklar denir. Oltanın ucuna bağlanır. Tutulacak balığın cinsine göre bu kurşun ağırlıkların boyutu da değişmektedir.

 

Balık tutmak için oltada kullanılan bir diğer malzeme de yemdir. Yem seçimi balık tutmada çok önemlidir. Sardalya, sülinez, sübye, maun, kalamar, solucan, karides gibi birçok yem çeşidi vardır. Bu canlı yemleri muhafaza etmek daha zor olduğundan günümüzde balıkçılıkta kullanmak için plastik yemler, plastik sinekler ve yapay balıklar gibi yapay yemler de üretilmiştir. Bu yapay yemler daha fazla kullanılmaktadır. Fiyatı da eskiye göre daha uygundur. Her balık cinsine özel olarak yapay yem türü bulunmaktadır.

 

Ülkemizde birçok kişi rahatlamak için olta ile balık tutmayı hobi edinmiştir. Bu yüzden çok fazla amatör balıkçımız vardır. Ancak bu hobinin bir işkenceye dönüşmemesi için oltanın nasıl kullanılacağını iyi bilmek önemlidir. Bu yüzden bu hobimize başlamadan önce iyi bir araştırma yapmalı ve özellikle bu işi yapan kişileri gözlemlemeliyiz.

Balık avlamak ile ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz: http://blog.balikmarketim.com/balik-avlamak/

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top