Anasayfa / Olta / Olta Nedir?
Olta Nedir?

Olta Nedir?

Olta Nedir?

Olta, genel olarak; iğne, beden ve bazı yardımcı parçaların bir bütün haline getirilmesiyle ortaya çıkarılan ve balık tutmayı sağlayan temel vasıtaya verilen isimdir. Daha farklı şekilde tarifleri de mümkündür. Örneğin; mantara, kasnağa yada makaraya sarılı, olta takımının elde tutulan kısmıdır. Ayrıca olta takımı yada olta seti isimleri de kullanılmaktadır.

Oltaya gelin

 

İnsanların uğraştığı çok sayıda hobi vardır. Kimileri resimle, kimileri müzikle, kimileri de bazı görsel öğelerle ilgilenmekten ötürü mutluluk duyar. Bazı uğraşlar ise hobi olmaktan çok, tutkunu olunan uğraşlardır. Bunlar kişiden kişiye değişebilir. Bu makalede ise, balık tutan herkesi ilgilendirecek bilgiler vereceğiz. Konumuz, balık tutan herkesin vazgeçilmezi, olta.

 

Oltayı Oluşturan Temel Donanımlar

Bunlardan ilki oltadır. Olta aslında, mantara sarılmış bulunan, yakalanması istenen ava ve suyun derinliğine göre uzunluğu değişen ipin adıdır. Ancak halk arasında bu ipe misina, takımın tamamına olta denir. Misinanın uzunluğu ve sahip olduğu çap çok önemlidir. Çünkü yeterli çapta veya boyda olmazsa avlanmak zorlu hale gelecektir. Beden, oltanın ucundaki ince misinadır. Bedenin asıl vazifesi, balığa kendini belli etmemektir.

 

Köstek ise bedene genel olarak bağlı bulunan misina parçasıdır. Burada gördüğümüz üzere, kalınlıklarına göre bir misina sıralaması vardır. Bunun gayesi; aşamalı olarak, misinanın sağlamlığını sağlamaktır. Kolçak, olta ile beden arasında kalan misinadır. Kolçaklar, ek beden olarak da adlandırılabilir.

 

Olta Takımları

Daha önce saydığımız donanımlar, tüm olta takımlarında standart olarak kullanılmaktadır. Olta takımları ikiye ayrılır. Bunlar; el olta takımları ve makinalı takımlardır. El olta takımları, Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan takımdır. Makineli takımlara oranla, balık tutarken daha çok enerji sarf ettirir. Geleneksel bir takım çeşididir; ancak balıkçılar en çok bu takım ile zevk aldıklarını söylüyor.

Takımların diğer bir çeşidi olan makineli oltalar da iki kısma ayrılmaktadır. Bunlar; sabit veya serbest makaralı makine olta takımlarıdır. Bu seğmendeki olta takımları, uzun mesafelere atış sağlayabiliyor. Bazılarının fren sistemleri de mevcut. Hiçbir karışma olmadan kolaylıkla balık avlamak mümkün.

İki takım çeşidini de kıyasladığımızda görüyoruz ki; el olta takımları uzun zamandır avlanan, mücadele etmeyi seven balıkçılar için ideal. Makineli takımlar ise daha ziyade balıkçılığa yeni başlamış olanlar yada kolayı sevenler için ideal.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top