Anasayfa / Genel / Olta Seti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Olta Seti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Olta Seti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İğne, beden ve yardımcı malzemelerin bir araya gelmesiyle hazırlanan balık tutmaya yarayan araca olta denilmektedir. Köstek, beden, olta ipi, ve iğnenin bir arada bulunmasına ise olta takımı denilmektedir. Olta setleri bir balıkçının en değer verdiği eşyaları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Balıkçılığa gönül vermiş birisi olta takımlarını özenle kullanır ve bakımlarını düzenli olarak yapar.

 

Balıkçılık akarsularda denizlerde ve göllerde balıkların çeşitli yöntemlerle avlanmasıdır. Istakoz, pavurya, istiridye, midye, karides, ıstakoz, pavurya, istiridye ve ahtapotun avlanması da balıkçılık kapsamına girer. Yapay gölet ve havuzlarda deniz hayvanlarının üretilmesine de balıkçılık denilmektedir.

 

Ancak en yaygın olan kişilerin bireysel olarak yaptığı balıkçılıktır. Balık tutmak birçok insan için rahatlama aracı hatta spor olarak yapılmaktadır. Tabi ki bu işi ticari amaçlarla yapan kişilerde mevcuttur. Hangi amaçla yapılır ise yapılsın balıkçılıkta olta setleri çok önemlidir.

 

Olta balıkçılığı doğru bir olta takımı seçmek ile başlar. Olta setleri oluşturulurken misina seçimi oldukça önemlidir. Özellikle balıkçılığa yeni başlayacak kişiler için misina alırken balık avı yapılacak yere göre tatlı suya dayanıklı veya tuzlu suya dayanıklı misina alınması hususuna mutlaka dikkat etmelidir.

 

Ayrıca misina alırken kaliteli olan tercih edilirse uzun süre kullanılabilir. Bu sebeple ürünün fiyatı ikinci planda tutulmalıdır. Gam yapmayan, çok sert olmayan, çok fazla esnemeyen, monoflament malzemeden yapılmış misinaları tercih etmek en akıllıca olanıdır.

 

Olta makinesi de en az misina kadar önemli bir parçadır. Olta misinasının sarıldığı kafa bölümü alüminyum olan olta makineleri en iyileridir. Olta makinesinin bilyeleri ise az sayıda olmalı ve yine alüminyum bilye olanlar tercih edilmelidir.

 

Plastik olanları ise kullanışlı değildir. Tekneden avlanma yapılacaksa olta makinasının kafası büyük olanı seçilmelidir. Böylece olta derinden daha hızlı çekilebilir. Olta setleri incelenirken iğnesine de bakılmalıdır. Olta iğnelerinin kalitesi de üretildiği malzemeye bağlıdır.

 

Yukarıda bahsi geçen malzemeler doğru olarak birleştiğinde sağlam bir olta takımını oluşturur. Olta takımları amatör balıkçılık malzemeleri satan firmalardan temin edilebileceği gibi internet üzerinden de temin edilebilir. Büyük alışveriş merkezlerinde de olta takımı alınabilecek dükkanlar bulunmaktadır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top