Anasayfa / Olta / Olta Takımı Nasıl Hazırlanır?
Olta Takımı Nasıl Hazırlanır?

Olta Takımı Nasıl Hazırlanır?

 

Olta takımı; misina, kamış, şamandıra, iğne ve kurşundan oluşan balık tutmaya yarayan düzenektir. Olta balık tutmaya yarayan bir çeşit düzenektir. Olta takımı ile kamış birbirinden farklıdır. Olta takımı, fırdöndüye monte edilen av için gerekli tüm malzemelere verilen isimdir. Günümüzde balıkçılık sektöründe çoğu balıkçı hazır olta takımı kullanırken nadiren de olsa el yapımı olta kullanan balıkçılara rastlamak mümkündür.

 

Oltanın Bölümleri ve Cinsleri

 

           Olta takımı 4 bölümden oluşur. Bunlar; uç, dirsek, beden ve paladır. Olta cinsleri ise; zoka, yünlü, seğirtme, kaşık oltası, sırtı, çarpma ve çapariden olmak üzere 7 çeşittir.

 

Olta Takımı Hazırlamak

 

           Olta takımı hazırlamadan önce hangi balık türünü avlamak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü avlanacak balık türüne göre olta takımının çeşitleri ve kullanılacak malzemeler farklılık gösterecektir. Sardalye, istavrit gibi ufak balıkların avlanması için misinaya takılacak iğnenin küçük olması gerekmektedir.

 

Daha büyük balıkların avlanmasında iğne boyutları da doğru orantılı şekilde değişmektedir. Olta takımındaki iğne boyutuna göre de misinanın kalınlığı ayarlanmaktadır. Büyük iğne kullanacaksanız misinanızın da kalın olması gerekir. Küçük iğne kullandığınızda ise ince misina kullanmalısınız. Avlayacağınız balık türü büyük ve kiloca ağır ise, misina satın alırken misinanın kaç çeker özellikte olduğunu da dikkat etmelisiniz.

 

Balık avlayacağınız yer de olta takımı seçiminize etkili olacaktır. Durgun su ya da akıntılı suya göre olta takımlarının da özellikleri değişmektedir. Akıntılı suda kullanacağınız olta takımının gövdesi kalın olmalıdır. Oltaya takacağınız kurşun miktarı da durgun ya da akışlı suya göre değişmektedir.

 

Durgun suda 20 gram kadar kurşun yeterli olacakken, akıntılı suda oltayı atar atmaz fazla bir yer değişimi olmadan dibe inmesini istiyorsanız daha çok ağırlık yaratacak kadar kurşun takmalısınız. Aksi takdirde oltanız sürüklenebilir.

 

Ufak balık çeşitlerinin avına çıktıysanız, bir misina üzerine birkaç tane iğne monte edebilirsiniz. Bu sayede bir atışta 8 – 10 adet balık tutabilirsiniz.

 

Balık tutmak ve olta takımı hazırlamak her zaman keyiflidir. Deniz ve göl kenarlarında güneşin doğuşunun ve batışının en güzel anlarını ve en güzel manzarayı seyredenler hep balıkçılar olmuştur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top