Anasayfa / Olta / Olta Takımlarınızı Hazırlayın
Olta Takımlarınızı Hazırlayın

Olta Takımlarınızı Hazırlayın

Günümüzde birçok insan geçimini balık tutarak sağlamakta, bunun yanında bu işi hobi olarak yapanlar da mevcut. Balık tutmak uzaktan bakıldığında kolay gibi görünse de, aslında oldukça zor ve sabır gerektiren bir iştir. Bu işte başarılı olmak istiyorsanız olta seti seçimini çok iyi yapmanız gerekiyor.

 

Olta kelimesi İtalyanca “gidip-gelmek” anlamına gelen volta kelimesinden Türkçe ‘ye geçmiştir. Olta seti genel olarak iğne ve kancalar, uç, boyun, beden ve pala gibi malzemeleri bir araya getirerek balık tutmaya yarayan ve birçok farklı türleri bulunan aletlerdir. Tutmak istediğiniz balığın çeşidine ve balık tutacağınız denize göre hareketli (çeker) ve hareketsiz (durgun) olmak üzere iki farklı olta çeşidi vardır. Ayrıca tutacağınız balığa göre beş farklı olta iğnesi bulunmaktadır. Bunlar; tek uçlu iğneler, çok uçlu iğneler, zokalar, köstek bağlı iğneler ve kancalardır.

 

Ayrıca yakalamak istediğiniz balık türüne göre çapari oltaları ve paraketa oltaları bulunmaktadır. Çapari oltalarının yemli çapari, yemsiz çapari, sırtı takımları, seğirtme, çarpma ve dip sürütme takımları olmak üzere altı farklı türü bulunmaktadır. Çapari oltalarını ayrı ayrı inceleyelim. Yemli çapariler hareketsiz olarak kullanılır. Bu oltalar ile sargoz, mercan, karagöz, ısparoz, kupez, çipura ve izmarit gibi balıkların avcılığı yapılabilmektedir. Yemli çapariler ile avcılık; olta iğnelerine uygun yemler takılarak yapılır. Yemsiz çapariler ile istavrit, uskumru, lüfer, kolyoz ve palamut gibi balıkların avcılığı kolay bir şekilde yapılabilir. Bu tür çaparilerin iğnelerin üzerine av yapılacak balık türüne göre farklı renklerde tüyler bağlanır.

 

Bunlar; horoz, hindi, martı ve ördek tüyleri olabilir. Ayrıca yemsiz çaparilerin dikey ve yatay olarak iki modeli bulunmaktadır. Sırtı takımları ile levrek, lüfer ve sinarit gibi balıklar avlanabilmektedir. Yemsiz bir şekilde kullanılan zokalara seğirtme denir. Bu tip oltalar ile lüfer, palamut ve hamsi gibi balıklar avlanabilir. Çarpma yöntemi ile pelajik ve semi pelajik türler avlanabilmektedir. Bazı yerlerde ve bazı dönemlerde balıklar sürü halinde geçiş yapar. Bu dönemlerde çarpma yöntemi yaygın olarak kullanılır. Son olarak dip sürütme takımlarına bakacak olursak orfoz, lahoz, lüfer ve sinagrit gibi balıkları avlamak için tercih edilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top