Anasayfa / Olta / Oltayı Tanıyalım
Oltayı Tanıyalım

Oltayı Tanıyalım

Balık yakalamak için kullanılan, ucuna uygun boyutlarda misina ipi bağlanmış olan makaraya olta denir. Fırdöndü, misina, beden, iğne, komşu, olta vs. elemanlarla oluşturulan bütüne olta takımı denir.

 

Olta takımları iki çeşit olarak ele alınabilir:

 

  1. a) El olta takımı

 

  1. b) Makineli takım

 

Öncelikle ana takım elemanlarını inceleyelim.

 

 OLTA:

 

El oltalarında mantara, makineli takımlarda makaraya sarılmış, yakalanacak balığın boyutuna bağlı olarak uzunluğu ve kalınlığı değişen ipe denir. Oltada (misina) çap, uzunluk, kalınlık çok önemli. Olta balığı çekebilecek kadar güçlü ama onu korkutmayacak kadarda ince olmalı. Misinalar eskiden atkuyruğundan yapılırdı.

 

BEDEN:

 

30 – 45 cm’ den 7 kulaca kadar boyutu yakalanacak olan olan balığın boyutuna, kilosuna, hangi sularda yaşadığına, beslenme alışkanlıklarına ve birçok sebebe bağlı olarak bedenin boyutu değişiklik göstermektedir. Bedene bazen köstek bağlanır. Ancak istisnai durumlarda dişi balıklar için çelik tel, çelik kanca kullanılmaktadır.

 

Bazen örgü misina normal olta misinasından daha güçlüdür. Ancak çok pahalı ve çok iyi düğüm tutmadığı için tercih edilme oranı normal oltaya nazaran daha azdır. Kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Bedenler balıktan balığa değişiklik göstermektedir. Örneğin kırlangıç balığı için terazi beden kullanılmaktadır.

 

 KÖSTEK:

 

Bedene bağlanan, yakalanacak balığın türüne göre değişmekle beraber 10-20 cm uzunluğundaki misinadır. Takımdaki en ince misina köstektir. Olta, beden, köstek şeklindeki sıralama kalından inceye olur. Köstek ucuna çok kanca takılıp balık yakalama şansı arttırılabiliniz. Ama çok fazla kanca çok fazla balık demek değildir. Köstek zorunlu bir takım elemanı değildir. Bazen de uç kısım köstek olmadan direk bedene bağlanabilir.

 

 KOLÇAK:

 Olta ile bedeni birbirine fırdöndü ile bağlayan kısımdır.

 

Olta takımlarına tekrar dönecek olursak:

 

  1. A) EL OLTA TAKIMI

 

Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan olta takımıdır. Daha çok sandalda yapılan avcılıklarda kullanılır. Küçük balıkları bu yöntemle yakalamak daha sağlıklı olacaktır. Çünkü büyük balıklar daha büyük bir kuvvetle misinayı çekeceği için misina eli kesebilir.

 

B) KAMIŞ VE MAKARALI TAKIM

 

Yakalama moduna, boyutuna ve birçok faktöre bağlı olmakla beraber değişiklik gösteren, el oltasından daha kolay ve güvenli bir kullanıma sahip olan olta takımıdır. Ağır, hızlı, orta refleksli olmak üzere 3 çeşit refleks makarası vardır.

 

Ama hiç bir şey balık tutma keyfinden bizleri vazgeçiremez. Rastgelesin.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top