Anasayfa / Balık Avı / Oltayla Balık Avı
Oltayla Balık Avı

Oltayla Balık Avı

 

Hayatınızın zaman zaman kendisini sürekli tekrar ettiğini anladığınızdadır. Bu tekrar süreci aynı işi yapmak, aynı yoldan gitmek, eve geldiğinizde hep aynı şeyleri yapmak gibi hayatın temposundan sıkıldığınızdadır. En iyi seçenek uzaklaşmaktır. Tatile çıkarak uzaklaşa bilirsiniz. Şöyle 15 gün tatil size ne güzel gelirdi değil mi. Bu imkanınız yok ise yapa bileceğiniz pek fazla seçenek yok. Hafta sonu veya akşam eve geldiğinizde sahile gidip balık tuta bilirsiniz bu aktivite sizi dinginleştirecek ve huzur verecektir.

 

Hele arkadaşlarınızla tekne kiralayıpta açılırsanız çok güzel vakitler geçirebilirsiniz. Balık tutmak için gereken malzemeleriniz olta , balık yemi , ve kovadır. Olta seçimi yaparken dikat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Balık tutmayı hobi olarak yapacak iseniz profesyonel bir oltaya gerek yok. Çok pahalıdır o kadar para vermeyin yazık paranıza. Eğer oltanın ne olduğunu bilmiyor sanız ” olta nedir? ” okumaya devam etmelisiniz.

 

Olta Nedir ?

 

Balıkçıların veya balık tutma işini hobi olarak yapan insanların balık tutmak için kullandıkları alete olta denir. Oltalarında çeşitleri vardır. Bu olta çeşitleri zoka oltası, yünlü, sıyırma, kaşık oltası, sırt oltası, çarpma, çapari oltalarıdır. Bu çeşitlerden oluşan olta tiplerinin birde bölümleri vardır. Bu bölümler sırası ile iğne, boyun, sırt ve pala olarak adlandırılan bölümleri bulunmaktadır. Olta fiyatları yaşadığınız il, ilçe ve mahalleye göre değişiklik göstermektedir.

 

Eğer alışverişlerinizi internet üzerinden yapıyor iseniz çok çeşitli oltalar ile karşılaşacaksınız. Bu oltaların fiyatlarını değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak oltalar 0 TL ile 2000 TL arasında fiyat değişikliği göstermektedir. İnternetten olta almadan önce mutlaka oltanın markası hakkında araştırma yapmanız ve kullanıcı yorumlarını okumanız sizin için faydalı olacaktır

 

Olta Parçaları Nelerdir?

 

Artık olta çeşitlerini ve bölümlerini biliyorsunuz şimdi ise olta parçalarını anlatacağım. Balık tutmak için olta aldınız aldığınız bu olta yapılırken birçok parçası olduğunu göremezsiniz. Aldığınız bu olta size kompakt bir şekilde verilir. Şimdi Oltamızın parçalarını göreceğiz ve öğreneceğiz.

 

Olta parçaları misina, iğne, fırdöndü, kamış, makine, kurşun, şamandıra olarak parçalar halindedir. Olta yapan ustalar bu parçaları birleştirerek bizim kullanacağımız ve parçalarını kullanırken hiç merak etmeyeceğimiz bir şeklide birleştirirler.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top