Anasayfa / Outdoor Giyim /  Outdoor Ve Giyim
 Outdoor Ve Giyim

 Outdoor Ve Giyim

Türkçe karşılığı kapı dışı olan outdoor giyim, sektöründe hızla pazar payı büyüyen alanlardan biri. Outdoor giysiler dış ortamda ve özellikle tabiat şartlarına karşı korunmayı amaçlayan eşyalardan oluşuyor. Bu anlamda ayakkabı, montlar, kapüşonlu eşyalar, eşofman takımları outdoor giyime örnek olarak verilebilir.

Outdoor dağcılık, kamp sporları, avcılık, balıkçılık, rafting gibi doğada yapılan faaliyetlere uygun giysileri kapsıyor. Su geçirmeyen eşyalar, yağmurluklar, ayakkabılar gibi. Outdoor giyim eşyaların spor yapmaya engel olmayacak şekilde hafif ve esnek aynı zamanda soğuğu ve yağmuru geçirmemesini planlıyor. Özel kumaş ve dokuma şekillerinden oluşan tekstil ürünleri ile bu da rahatlıkla başarılıyor.

Outdoor giyimin ortak bir özelliği de spor tarzı kıyafetlerden oluşması. Koşu atletlerinden tırmanma ayakkabılarına kadar yüzlerce çeşit spor giyim tarzı görünümde üretiliyor. Bayanlar ve erkeklere ayrı giysiler olduğu gibi ortak kullanılan birçok outdoor giyim eşyası da mevcut. Eldiven çeşitleri yapılacak spora göre birçok ayrı tasarımda üretiliyor. Tırmanma, kayak veya koşu için soğuktan koruyucular gibi.

Yine başlık ve bere çeşitleri de outdoor kapsamında işleve yönelik tasarımlarla sunuluyor. Bu spor kıyafetler aynı zamanda çok şık olduğundan şehir yaşamında özellikle gençler arasında çok rağbet görüyor. Birçok outdoor giyim markasının ardı ardına yükselmesi aslında çok spor yapılması mı yoksa kıyafetlerin albenisi mi gerçekten bir tartışma konusu.

Outdoor kıyafetlerde pastel tonlar bulunsa da genelde parlak ve canlı renkler tercih ediliyor. Parlak kırmızı, mor ve mavi renkler en çok kullanılanlar arasında. Krem ve siyah ise vazgeçilmezler olarak özellikle montlarda göze çarpıyor. Yine montlarda sıkılabilir kapüşonlar dış hava koşulları için tasarlanmış. Montlardaki çok katmanlı ve ısıyı koruyacak tasarımlar ve iç dolgusuyla çok hafif.

Mont dizaynları dağcılık gibi sporlarla ile uğraşanların yükünü azaltırken sıcaklığı korumak amacı ile yapılmış. Bu özelliği ile taşınması ve kullanılmadığı zamanlar çantaya yerleştirilmesi çok kolay. Üniversite gençleri arasında da çok moda olmasını da bu hafif ve katlanabilir olma yeteneğine borçlu. Dış hava koşulları için tasarlanmış outdoor kıyafetler kalitesi ve şıklığı ile hızla daha çok kullanıcıya hitap etmeyi başarıyor.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top