Anasayfa / Dağcılık /  Sağlam Dağcı Çantaları
 Sağlam Dağcı Çantaları

 Sağlam Dağcı Çantaları

Dağcılık çok tehlikeli ve bir o kadar da heyecan verici bir spor dalıdır. Ekstrem sporlar arasında belki de en çok uğraş verilen ve enerji harcanan spor dalı dağcılıktır. Dağcılık tutkusu her insanın içinde bir yerlerde mutlaka vardır. Bu tutkuyu dışa yansıtanlar ise bu spora başlayan kişilerdir.

Dağcılık sporu adından da anlaşılacağı üzere dağlarda yapılmaktadır. Bu spordaki amaç dağın başından başlayarak en üst tepesine birtakım araç gereçlerin yardımı ile tırmanmaktır. Bu spor oldukça yüksek özveri isteyen bir spordur. Aynı zamanda bütün vücut hareketlerinin bir arada yapıldığı ender sporlardandır.

Dağcılar o yüksek tepelere tırmanırken yanlarında birtakım aletleri de bulundurmaktadırlar. Bu aletler dağcıların en büyük yardımcılarıdır. Özellikle dağcı çantaları ve dağcı ayakkabıları bu zorlu parkurda dağcılara en fazla yardımcı olan eşyalardır. Dağcı çantalarında bulunması gereken yardımcı eşyalar gıda malzemeleri halat çakmak su ve diğer malzemelerdir.

Gıda malzemeleri seçerken öncelikle dikkat edilmesi gereken şey seçilecek gıdaların hafif ve bozulmayan gıdalar olmasıdır. Daha çok bisküvi kraker konserve gibi uzun süreler dayanabilen yiyecekler çantalarda tercih edilmelidir. Halat olarak da mümkün olan en sağlam halatı tercih etmek gerekir.

Ayakkabı ise belki de dağcılar için en hayati unsur taşıyan şeydir. İyi ve risksiz bir dağcılık deneyimi için seçilecek ayakkabının dağcılığa uygun olması gerekir. Peki, hangi ayakkabılar dağcılık için uygundur? Öncelikle rahat ve her türlü darbeye dayanıklı ayakkabılar tercih edilmelidir. Aynı zamanda hafif ve adım atılması kolay ayakkabılardan olmalıdır. Dağcı çantaları yapı itibariyle diğer benzeri çantalardan ayrılmaktadır.

Öncelikle dağcı çantalarında diğer çantalara oranla çok daha fazla göz bulunur. Bu gözlerde hafif ama hayati önem taşıyan malzemeler bulunur. Ve en önemlisi dağcı çantalarında yan taraflarda iki adet çok büyük suluk bölmeleri yer alır. Bu suluk bölmeleri sayesinde dağcılar çantalarının içinde diğer eşyalar için çok büyük bir yer açmış olurlar.

Dağcılık sporu adrenalin güç macera ve kondisyon üzerine kuruludur. Eğlence ve heyecan tutkunu her insanın hayatının belirli dönemlerinde bu spor ile mutlak olarak ilgilenmesi gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top