Anasayfa / Avcılık / Havalı Tabancalar / Silah Meraklılarına Sesli Alternatif
Silah Meraklılarına Sesli Alternatif

Silah Meraklılarına Sesli Alternatif

Tabanca merakının Türkiye’de üst düzeyde olduğu göz önünde bulundurulduğunda daha tehlikesiz olduğu düşünülen ses tabancaları silah bulundurmanın en kolay yolu gibi görünüyor. Ses ya da kurusıkı tabancaları hemen hemen ortalama bir silah görünümünde kendine özel mermisi olan gerçek silah sesi çıkarabilen özel üretilmiş silahlardır. Zaten bu silahların en önemli tercih sebepleri de bu, gerçek tabanca sesi. Bu silahlar gerçek tabanca sesi çıkartırken içi boş mermileri ve hiçbir şekilde dışarıya madde atımı yapmayan namluları ile güvenli ve tehlikesiz silah grubundadır.

 

Bununla birlikte ateş gücünün olmaması bu silahı o kadar da kolay alabileceğiniz anlamına gelmiyor tabi ki. Ses tabancaları ile ilgili son kanuni düzenleme 2008 yılında yapılmış, bu düzenlemeye göre; ses tabancaları görünüm olarak gerçek tabancalardan ayırt edilebilir olmalı. Ayrıca kayıtlı silah bayilerinden alınması gerekli ve doğal olarak 18 yaşından büyük ve kimlik ibrazıyla alınabilecek. Ses tabancası alınabilmesi için almak isteyen kişiden istenen bir resmi belgede sabıka kaydıdır.

 

Eğer ateşli silahlarla işlenen bir suça karışma durumu varsa ya da 6136 durumundan ceza durumu varsa ya da kasten ateşli silahlarla işlenen bir suçtan 1 yıl veya daha fazla bir hapis cezası mahkûmiyeti varsa ses tabancası alınamaz. Peki, bütün şartları karşıladınız ve bayiden silahı satın aldınız bitti mi? Hayır bitmedi ne yazık ki. Gene savcılıktan aldığınız sabıka kaydıyla en yakın mülki amirliğe gidip bildirimde bulunulması gerekiyor. Ses tabancalarının taşınması yasak, şarjörü çıkarılmış ve kolay ulaşılamayacak bir biçimde bulundurulması gerekiyor. Aksi takdirde taşımak bir suç ve cezası 500 tl. Bununla birlikte bu tabancaları her hangi bir işleme tabi tutup gerçek mermi atacak hale getirmek durumunda 1yıldan 3 yıla kadar hapis cezası söz konusu.

 

Göründüğü gibi çok kolay değil ama gerçek bir silah sorumluluğunu taşımıyorsunuz. Kısmen biraz daha içiniz rahat edebilir. Tabii kullanımını abartmamak gerekli gerçek bir silahmış gibi şakasını dahi yapmamak en mantıklı tercih. Bunun dışında özellikle düğünlerde silah atma merakının fazla olduğu, tabancanın çıkardığı sesle bile mutlu olan, bu sesle stres atan birçok silah hayranı olduğunu düşündüğümüzde ses tabancaları tehlikesiz sayılabilecek bir alternatif. Tabii elbette ne olur ne olmaz sağduyuyu elden bırakmadan güvenlik anlayışıyla ve dikkatli kullanmak bu silahlarda da bir zorunluluk olarak kabul edilmesi gerekiyor.

Tüm ses tabancaları ve modellerini bu linkten inceleyebilirsiniz: http://www.balikmarketim.com/ses-tabancalari-ve-fisekleri

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top