Anasayfa / Avcılık / Silahınız Sizi Yarı Yolda Bırakmasın
Silahınız Sizi Yarı Yolda Bırakmasın

Silahınız Sizi Yarı Yolda Bırakmasın

Kolluk kuvvetlerinin, silahlı güvenlik görevlilerinin, av merakı olup av silahı olanların ruhsatlı silah taşıyanların ve silah meraklılarının dikkatini çekmek isteriz! Silahınıza gerekli özeni gösteriyor musunuz? Yoksa bir köşede veya belinizde lazım olursa nasılsa kullanırım deyip umursamıyor musunuz?

 

Arabanıza her zaman rutin bakımı yapıyorsunuz değil mi? Özellikle de suyunu ve en önemlisi yağını eksik etmiyorsunuz değil mi? Neden çünkü arabanız bir mekanik ve bu mekaniğin bozulmaması ve sizi yarı yolda bırakmaması için yağını suyunu eksik etmemeniz lazım. İşte aynı özeni silahınıza da göstermeniz lazım ona da bakmanız, onu paslandırmamanız ve mekanizmasının her an çalışmaya hazır bir şekilde olması lazım. Bunu yapmak çok zor değil ve silah bakımında en önemli unsurun silah yağı olduğunu biliyor musunuz?

 

Evet, silah yağı, silahınızın paslanmasına engel olur; silahınızın tutukluk yapmasına engel olur ve en önemlisi yarı yolda bırakmaz. Düşünsenize zorlu kış şartlarında hazırlıklarınızı yapmış ve soğukta avlanmak için yola çıkmışsınız büyük zorluklar çekerek geldiğiniz avlanma yeri her şey tamam avınız da hazır karşınızda sizi bekliyor ve siz nişan alıp bastınız tetiğe; fakat ters giden bir şey var silah tutukluk yaptı! Büyük bir hayal kırıklığı ile geri dönüş eliniz boş geri dönüş yolundasınız. Tabi ben yeterince iyimser bir şekilde konuya örnek verdim daha kötüsüyle umarım karşılaşmazsınız.

 

Peki, nedir silah yağları ne zaman kullanılmalı nasıl kullanılmalı sadece atış yaptıktan sonra mı yoksa rutin bir bakım mı? Tabi ki rutin bakım, sadece atış sonrası değil. Öyle anlar oluyor ki silahımızı yıllarca kullanmadığımız durumlar da oluyor ve silahımız nemden, tozdan, rutubetten de etkilenebiliyor bu yüzden atış sonrası da bakım yapmak şartı ile rutin olarak silahımızın bakımını yapıp; yağlamalıyız özellikle atış sonrası namlunun içindeki birikintileri temizlemek adına bu bakımı mutlaka yapmalıyız. Hiç lazım olmasını istemeyiz silahın ama belki hayatımızda bir kere lazım olacak ya da hiç olmayacak demek yerine her zaman lazım olacakmış gibi davranıp silahımızı ihmal etmeyelim.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top