Anasayfa / Dalış / Sualtı Dünyasında Dalış Feneri
Sualtı Dünyasında Dalış Feneri

Sualtı Dünyasında Dalış Feneri

Dalış sporu birçok insanda bir tutkudur. Tatlı sulara veya denize belli metrelere kadar ekipmansız dalış yapılabilse de bu çok keyif vermez. Piyasada en basitinden tam donanıma kadar her türlü dalış ekipmanı mevcuttur. Dalış, spor, hobi, meslek, av veya bilim amaçlı yapılan bir faaliyettir. Su altı dünyasının canlılığı ancak dalarak tam olarak izlenebilir. Dalma spor ve rekor amaçlı da yapılmaktadır.

Arama kurtarma gibi profesyonel dalgıçlık en kaliteli ekipmanları gerektirir. Dalış için çeşitli dalgıç giysileri, saatler, paletler, oksijen tüpleri ve fenerler vardır. Dalış feneri, belli derinlikten sonra özellikle geceleri lazım olan yardımcı bir ekipmandır. Bazen derinlik az ve hava güneşli de olsa su bulanık olur ve iyi bir fener olmadan ilerlemek mümkün olmaz. İyi bir dalış feneri:

1. Yüksek basınca dayanıklı olmalıdır. Derine indikçe su basıncı artar. Bu anlamda fenerin en az 100 metreye kadar basınç dayanımı olması şarttır.

2. Su geçirmez olmalıdır. Kaliteli ürünler belli derinliklere kadar su geçirmezler. Test etmeden ürünü kullanmamak gerekir.

3. Pil ömrü uzun olmalı, ışığı güçlü olmalı ve pillerin yerinden kaymaması için gerekli teknik yapıya sahip olmalıdır.

4. Kafaya takılabilen, ele sabitlenebilen veya bele takılabilen dalış feneri modelleri vardır. Bunların vücutla bağlantılarını sağlayan lastik ve bantlar dayanıklı olmalıdır.

5. Büyüklüğü ihtiyaca göre belirlenmelidir. Dalma sırasında ikinci bir aparatla uğraşmanın zorluğu önceden hesaplanmalıdır. Bu bakımdan mümkün olduğunca hafif ürünler tercih edilmelidir. Plastikler bu anlamda çok kullanışlıdır.

6. Av için dalınacaksa kafaya takılabilen modeller daha iyi olacaktır.

7. Darbe ve çarpmalara karşı dayanıklı olmalıdır. Ayrıca düşürme sonrası rahat bulunabilmesi için fosforlu modeller tercih edilebilir.

8. Tüm kalite standartlarına sahip olmalıdır.

Günümüzde çok kaliteli, uzun ömürlü, portatif ve hafif dalış fenerleri her bütçeye uygun çeşitlilikte bulunmaktadır. Markalı ürünler sıkı kalite kontrollerinden geçtiklerinden tavsiye edilebilir. Led veya normal ışık kullanım alanına göre değişeceğinden hem ledli hem de normal ışık yayan iki adet fener alınması daha yerinde olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top