Anasayfa / Genel / Tercihler Balık Avından Yana
Tercihler Balık Avından Yana

Tercihler Balık Avından Yana

Günümüzde insanlar günlük hayattaki stresten uzaklaşmak için çok değişik meşguliyetler ile kendini rahatlatmaya çalışır. Kimi insan Kanarya besler kimi köpek kimisi de avlanarak stresini atmak ister. Bu kişinin içinde bulunduğu çevreye göre bire bir ilintili bir durumdur. Ama en nihayetinde sakinliği arayan biraz kendi kendini dinlemek isteyenlerin tercihi balık avı olmaktadır.

Tabi bunlarında kendi içinde ayrılan kısımları vardır. Bunlar ticari ve hobi olarak ikiye ayrılır. Ticariler genelde büyük gemi ve benzeri araçlar ile yapılırken hobi şeklinde ama yine bir şekilde aslında maksat balık tutmaktır.

Ticari Balık Avı

Özellikle deniş aşırı ülkelerde yoğun olarak kullanılan bu sektör, ülkemizde sahil kentlerinde esnaf zihniyetiyle yapılmaktadır. Daha ziyade Karadeniz ve Marmara bölgesinde balık avı tam bir festival havasında geçer. Son zamanlarda balığın sofralarımızda fazla yer bulmaya başlaması istihdam noktasında mevsimsel etki yaratsa da ülke iç ticaretine önemli katkıları olmaktadır.

Balık yağının çocuklarda zihinsel gelişimine pozitif etki etmesi tüketim noktasında her geçen gün artarak devam etmektedir.

 

 Ekmek Kapısı Balıkçılık

Üstte biraz bahsettiğimiz ülkemize has balık avı biraz da ekmek kapısı benzeri bir iş. Yılın belli zamanları avlanılması serbest olan balık avı özellikle sahil kentlerimizde yaşayan geçimini buna bağlamış insanlarımız için tam bir geçim kaynağı. Hem yiyecek hem de eve götürecek ekmek parası olması buralarda okuyamayan gençleri çıkış noktası.

Son yıllarda daha büyük ve organize bir şekilde yapılan bu çalışmalar ülke ekonomisine de katkı sağlamaya başlayacak. İhracat olarak yolun başındayız tabi bu alanda.

 

 Hobi Avcılığı

İstanbul’da Galata Köprüsü, hobi olarak balık avı yapılan ama ucunda hafiften eve bedava balık götürmek olan en önemli yer diyebiliriz. Elinde misinası saatlerce balık vursun diye beklemek çok farklı bir durum. Hele birde eve götürecek bir kaç balık avlamış ise değmeyin keyfine.

Denize hasret insanlar mesela benim gibi Gaziantep’ten Yumurta 200 km yol katledip bütün gece bir iki balık yakalamayı bekleriz. Burada yapılan balık avı değil sadece biraz sakinlik biraz da kendini dinlemek herhalde.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top