Anasayfa / Dağcılık / Tırmanış Sporunda Ayakkabının Önemi
Tırmanış Sporunda Ayakkabının Önemi

Tırmanış Sporunda Ayakkabının Önemi

Tırmanma sporu bir doğa sporu olan dağcılığın içerisinde bulunur. Bir başka deyişle tırmanma dağcılık spor dallarından biridir. Teknik malzeme kullanılarak yapılan tırmanış sporu kendi içerisinde farklı tekniklere ayrılır. Tırmanma sporu genel olarak oldukça tehlikeli ve zor bir spor olarak bilinir. Herkesin yapamayacağı bir spor olarak da bilinir. Ancak teknik malzemeler yeterliyse ve bilinçli bir şekilde yapılıyorsa bu algının yerini güven ve zevk almaktadır. Teknik malzemelerden özellikle tırmanış ayakkabıları tırmanış sporunda çok önemli bir yere sahiptir.

 

Tırmanış sporunun en önemli unsurlarından olan tırmanış ayakkabılarının günümüzde hemen hemen hepsi naylon veya kanvasla kaplanmış yumuşak bir deri kullanılarak yapılmış üst örtüden ve esnek, bükülebilme özelliğine sahip bir kauçuk tabandan yapılmaktadır. Bahsi geçen kauçuk taban daha iyi bir sürtünme özelliğine sahip aynı zamanda da daha yapışkan bir taban için geliştirilmiş bir yapıya sahiptir. Tırmanış ayakkabıları da yine model olarak çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Her farklı çeşidin kullanılan malzemesinden modeline varıncaya kadar tasarımı da farklıdır. Yapılacak olan tırmanış tekniği hangisiyse ayakkabı modelinin de ona göre seçilmesi çok önemlidir.

 

Ayrıca tırmanış ayakkabıları tırmanışın yapılacağı tekniğe göre belirlenmeli ve o yönde ayakkabı tercihi yapılmalıdır. Tırmanma sporuyla ilgilenen kişinin ilk olarak yapması gereken şey kendisine, kondisyonuna uygun tırmanışı belirlemesidir. Kişiyi her zaman bir sonraki adıma yönlendiren bir spor olan tırmanma sporu aynı zamanda büyük bir disiplin ve kararlılık da gerektirir. Farklı tırmanma çeşitlerini, geleneksel tırmanış, solo tırmanış, free-solo tırmanış, bouldering yani kısa kaya tırmanışı olarak belirtmek mümkündür. Tırmanma sporu dağcılık sporunun bir dalı olsa da bazı tırmanış teknikleri kendi içinde bağımsız bir spor dalı olma özelliği göstermektedir.

 

Yanlış bir ayakkabı seçimi tırmanış esnasında yapılacak olan bir hatadan kaynaklanan bir sakatlanmaya neden olabilir. Bu anlamda ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Tırmanış sporuna yeni başlayan kişilerin ayakkabı seçiminde ilk dikkat etmeleri gereken nokta ise ayağı sıkı saran ancak aynı zamanda rahat ve dayanıklı bir tırmanış ayakkabısıdır. Özellikle de öğrenme aşamasında yıpranma fazla olabileceğinden dayanıklı ayakkabı seçimi doğru bir karar olacaktır.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top