Anasayfa / Dağcılık / Tırmanmayı Seven Dağcılar İçin Gereken Malzemeler
Tırmanmayı Seven Dağcılar İçin Gereken Malzemeler

Tırmanmayı Seven Dağcılar İçin Gereken Malzemeler

Günümüzde şehirlerin trafiğinden uzaklaşmak ve dinlenmek amacıyla yapılan birçok spor ve hobilerimiz bulunuyor. Bunların başında ise orman yürüyüşleri ve dağ tırmanıcılığı gelmektedir. Çünkü birçok insan için hem spor hem eğlence içeren bu hobinin ilginç olmasına sebep olan macerayı her an yanınızda hissetmenizdir. Genellikle hafta sonu düzenlenen dağ tırmanışları kalabalık gruplar halinde veya tekli olarak yapılan bir spordur.

Yalnız konusunda uzman biriyle yapmanız ve gereken dağcılık malzemeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olan birinin yanınızda olması size güven verecek ve hobinizin heyecanını hissedeceksiniz. İnsanlar bu tırmanışları yaparken kullandıkları Dağcılık malzemeleri çok çeşitlidir.

Mesela kafamıza darbe aldığımızda bizi koruyan kask, Tırmanma ayakkabıları, Çok çeşitli makaralar ve bunların bağlantı ipleri Hava şartına uygun montlar ve giysiler, En başta emniyet kemerleri ve karabinalar dışında ufak kazmalarda bulunması gereken önemli malzemelerden sayılmaktadır. Altı kayalık alanlarda kaymayacak ve size destek olacak iniş ve çıkış ayakkabıları da bulunması gereken ürünlerdendir.

Yüksekliğe göre tasarlanan makaralar ve karabina takımları ile uygun iplerin kullanılması gerekiyor. Tırmanma sırasında kulaklık ve eldiveninizde bulunmalıdır. Kafanıza taktığınız kask malzemesi sağlam ve çok kapsamlı olmalıdır. Çene altından sağlam bir şekilde bağlanması ve tüm dağcılık malzemeleri için bir sırt çantanız bulunmalıdır.

Sırt çantası yanında dizlikler ve bilekliklerde kayalıklı tırmanış alanlarında vücudunuza alacağınız darbeleri engelleyecektir. Çoklu dağ tırmanışlarında üst ve altınızda kalan ekip arkadaşınızla emniyet kemeri ve makaralarla bağlantı yapılması da önemlidir. Ara bağlantılı emniyet malzemeleri de yanınızda bulunmalıdır.

Günümüzde insanların spordan çok hobi şeklinde ilgilendikleri dağ tırmanışlarında hem zorlanmamak adına hem de zevk almak için tüm dağcılık malzemeleri yanınızda bulunmalıdır. Dikkat edilmesi gereken tek şey güvenliktir. Çünkü dağ tırmanışlarında genellikle dağcılar kayalıklı ve ıslak zemin tırmanışını tercih ediyorlar.

Yani tecrübeniz yoksa yalnız dağ tırmanışı yapmayın ve yanınızda mutlaka bir uzman dağcı bulunsun. Bunlara dikkat ederseniz ve dağcılık malzemeleriniz yanınızda ise o anın keyfini çıkarmaya çalışın. Çünkü Dağcılık sporları çok zevkli ve oldukça heyecan verici hobilerden sayılmaktadır. Yanınızda aletleriniz bulunmadan güvende olmazsınız.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top