Anasayfa / Dalış / Tutkulu Dalış
Tutkulu Dalış

Tutkulu Dalış

İnsanların iş stresinden biraz uzaklaşmak ve huzur bulmak istediğinde yapabileceği en güzel şeylerden biride dalıştır. Mavi sonsuzluk içinde kendini bulmak isteyen insanlar epeyce fazladır. Dalış bir tutkudur, heyecandır. Dalış ruhtur. Denizaltı canlıları ile buluşma zevki farklı bir heyecan katar. Dalış yaparken sizinle pek çok ortak noktası olan insanlarla tanışıp arkadaş olmakta dalışı cazip yapan başka bir etmende budur. Dalış yaptıktan sonra çevreye daha duyarlı olmakta kaçınılmazdır.
Dalış yaparken kullanılan dalış malzemeleri vardır. En önemlileri maske, palet ve şnorkeldir. Palet, kütlesel itiş için güç sağlar. Her ne kadar basit gibi dursa da paletin önemi büyüktür. 10 metre veya daha fazla derinliklere inerken kapalı palet, daha az derinliklerde ise patikle giyilebilecek açık palet giyilmesi daha uygundur. Paletle su altında daha rahat ilerlemek için dik durmak yerine yatay pozisyonda olunursa ilerlemek daha basit olur. Şnorkel ise dalış sırasında soluk alıp vermeyi sağlar. Şnorkel ile solunum, normal solunuma göre biraz daha farklılık gösterir.

 

3 aşamada anlatılırsa; şnorkel ile nefes alınır, nefes tutulur ve güçlü bir nefes vererek şnorkel temizlenir. Bu işlem aynı şekilde devam eder. Şnorkelin türleri de vardır. Hangi tür olursa olsun su püskürterek temizlenir. Diğer bir önemli malzemede tüptür. Hava kaynağı olmadan olmaz. Tüplerin içinde yüksek basınçlı hava bulunur. Çelik tüpler paslanır ve çok ağırdır. Çelik tüp yerine alüminyum tüplerin kullanımı daha hafif olduğundan yaygındır. Diğer bir dalış malzemesi ise BC dalış yeleği yani denge yelekleridir.

 

Denge yeleğine dalış yapmadan önce verilen hava ile dalış öncesi ve sonrasından yormadan su üstünde tutar. İnflatör ile denge yeleğindeki hava indirilerek rahatça dalış yapmanızı sağlar. Ağırlık kemeri de dalış malzemeleri arasındadır. Ağırlık kemeri kullanmak dalış sırasında daha az enerji sarf etmenizi sağlar. Ağırlık kemeri sayesinde daha az hava harcayarak, daha fazla su altında vakit geçirmeniz muhtemeldir. Ağırlık miktarının ayarlanması da önemli bir husustur. Ağırlık miktarının ayarlanması için yöntemler vardır. O yöntemleri kullanarak, en doğru ağırlık miktarını belirleyebilirsiniz.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top