Anasayfa / Avcılık / Ülkemizde Ve Dünyada Avcılık
Ülkemizde Ve Dünyada Avcılık

Ülkemizde Ve Dünyada Avcılık

Avcılık, yaban hayvanlarını karın doyurmak ya da ticari amaçla yaralayıp veya öldürerek yakalama işidir. Avcılık insanlık tarihinin başlangıcından beri vardır. İlk olarak ok, taş, bıçak, tuzak gibi ilkel yöntemlerle uygulandı, fakat teknoloji ilerledikçe farklı silahlar kullanılmaya başlandı. Hatta bununla ilgili av malzemeleri satan ticari işletmeler bile kurulmuştur. Avcılık bir hobi olarak da yapılmaktadır.

 

Avlanacak olan yabana göre av mevsimleri, av yasakları bulunmaktadır. Avlanmanın yapılacağı dönemler hayvan türlerinin devamlılığı açısından da çok önemlidir. Av yasağının bulunduğu dönemlerde yapılan avlanmalar hayvan türlerinin azalmasına neden olabilir.

 

Günümüzde hayvanların avlanmasının en büyük nedeni ticari amaçlıdır. Kürklü hayvanların yakalanmasında genellikle çelik tuzaklar kullanılır. Bu tuzaklar hayvanı canlı ele geçirmeye ve kürküne zarar vermeden öldürebilmeye yarar. Elde edilen bu kürkle mont, kaban, yelek gibi kıyafetler yapılır. Örneğin yılan, timsah gibi sürüngenlerin derisiyle kemer, cüzdan, çanta, ayakkabı gibi aksesuarlar üretilmektedir. Avcılık yapılırken kullanılan malzemeler avlanacak hayvana göre değişir.

 

Örneğin uygun avlanma bölgesinde uçan hayvanlar avlanırken genelde tüfek, av köpeği, avcı gözlüğü, bıçak gibi malzemeler kullanılır. Denizde yapılan avlanmalarda ise durum çok faklıdır. Deniz hayvanları türlerine göre farklı yakalama yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler oltalar, serpme ağlar, zıpkınlar ve doğru kullanılan yemlerle yapılır. Ülkemizin üç tarafı da denizlerle kaplı olduğu için deniz ürünlerinden hem gıda hem de akvaryum malzemeleri olarak yararlanılır. Denizlerimizde av yasağı kalktığında binlerce ton balık tutulur. Denizlerimizde yapılan bu avlanmadan ayrıca ülkenin ekonomik durumu da fayda sağlar. Ormanlarımızda genelde av zamanı keklik, karatavuk, bıldırcın, tavşan, yeşilbaş ördek, geyik ve karaca avlanır.

 

Örneğin keklikler genelde düzlük, az çalılı arazilerde bulunurlar. Ama daha kolay olması düşünülen keklik avı kısa meşeliklerin olduğu bölgelerde yapılabilir. Avcının av köpeğine ihtiyaç duyacağı zamanlar uzun otların bulunduğu bölgelerdir. Av köpekleri bu bölgelerde bir anda ortaya çıkabilecek kekliklerin daha kolay fark edilebilmesini sağlarlar. Keklik avında genellikle tüfek kullanılır ve namlu uzunluğu ortalama 28 veya 30 inc’dir, fişek kullanılır. Avcılık ülkemizde ve yurtdışında kurallara uygun yapılmalıdır, kurallara uyulmazsa tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top