Anasayfa / Kamp / Uyku Tulumları
Uyku Tulumları

Uyku Tulumları

Uyku tulumu, kamp, gezi gibi doğa ortamında kullanılan bir araçtır. Bu araç sayesinde soğuk havalarda dahi sıcak tulumlar içerisinde uyunabilir. Özel yalıtımları sayesinde kış soğuğunun hissedilmesini önleyen uyku tulumu, ayrıca kolay kullanımı ve taşınabilirliği ile tercih edilen bir seçenek haline gelmiştir.

Temel amacının bedeni sıcak tutmasından çok içerisindeki havayı sıkıştırılması olması nedeni ile gerekeni fazlası ile yapan bir üründür. Elyaf ve kaz tüyü olmak üzere iki çeşitten oluşan uyku tulumları arasından genellikle elyaf uyku tulumları tercih ediliyor. Daha ağır, kolay ısınabilen özelliği ile elyaf uyku tulumları kaz tüyüne göre daha çok tercih ediliyor.

 

Ancak tulum hakkında bilinmesi gereken birkaç gerçek bulunuyor. Bu gerçekler eğer uygulanmaz ise kullanıcısına rahat bir uyku sunmamanın yanı sıra üşümenizi de sağlayabilir. Bunların yaşanması için şunlar uygulanmalıdır: elyaf tulumu kullanmadan önce çıkarıp önce silkelenmesi gerekir, silkelenmesi içerisindeki elyafların kabarması içindir. Uyku tulumları tüm bedeni ısıtan bir yapısı olmaması nedeni ile yün bir bere ve yün bir çorap giyilmesi tüm vücuda soğukluğun gitmesini önleyecektir.

Yün berenin üzerine tulumun kapüşonunu da sıkıca sararak soğuğun ilerlemesini engelleyecektir. Tulumun içerisine girerek içerisinde nefes almakta vücudunuzu ısıtacaktır. Alınan ve verilen sıcak nefes sayesinde, sıkışan hava bütün vücuda etki ederek ısınmasını sağlar. Tulumun içerisine kalın giyinip girilmesi çok etki etmeyecektir. Çünkü aşırı soğuktan giydikleriniz değil tulumunuz koruyacaktır. Tulumunuzu da içinize giydikleriniz ile tulumu dışarıdan yalıtacak eşyalar ile kapatarak ısıtabilirsiniz.

 

Bir uyku tulumu alındığında bakılması gereken en önemli özellik hiç şüphesiz yalıtkanlık oranıdır. Yalıtkanlık, konfor ve sıcak kalmayı sağlayacak bir etken olması nedeni ile bakılması gereken ilk özelliktir. Ardından renk ve modellerine bakılıp seçilebilir. Ayrıca tulum içerisine girmeden, tuvalet ihtiyacının giderilmesi gerekir.

Aksi takdirde içine girilip ardından çıkılması tulumun içerisine soğuk hava temasına neden olacaktır. Çıkılmadığı takdirde idrar torbasının sıkışması, üşümenize de sebep olacaktır. Bu nedenle tulumun içerisine girilmeden bütün ihtiyaçlar giderilmelidir. Uyku tulumlarını birçok av malzemesi satın firmalardan alınabileceği gibi internet sitesi üzerinden online de satın alınabilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top