Anasayfa / Balık Avı / Yeminizin Suda Kalması İçin Kurşun
Yeminizin Suda Kalması İçin Kurşun

Yeminizin Suda Kalması İçin Kurşun

Son zamanlarda büyük bir revaç gösteren av sektöründeki gelişmelere paralel olarak bu işin içine av malzemeleri de girmiştir. Çünkü eğer av merakınız varsa ve bunu hayatınızın bir parçası haline getirmişseniz bu sektördeki malzemeleri de yakından takip etmek zorundasınız. Bu sektördeki vazgeçilmez malzemelerden bir tanesi de oltanızın ucuna takacağınız kurşunlardır.

Kurşunlar yeminizin sürekli olarak suyun içinde kalmasını sağlayan malzemelerdir. Konu bu kadar önemli olduğunda malzemenin seçimi de son derece önem kazanmaktadır. Zira yanlış kurşun seçimi avınızın başarısını düşürecektir. Seçeceğiniz olta kurşunları suyun akış hızı yani debisine, suyun derinliğine bağlı olarak ağırlığı seçilmelidir. Eğer çok akıntılı bir ırmakta balık avı yapıyorsanız kurşununuzun ağırlığı en az 75 gram olmalıdır. Daha az gramajda yeminizi ırmağa atarsanız yeminiz akıntıyla birlikte sürüklenecektir. Bu da istenilmeyen bir durumdur. Tabi bu dip oltacılığı için geçerli bir durumdur. Göl gibi durgun suda dip oltası atacaksanız eğer bu durumda 25 gramlık kurşun işinizi görecektir.

 

Yeminizi atmak istediğiniz mesafe de kurşun seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Eğer çok uzak mesafelere yeminizi atacaksanız yemin yanına bağlayacağınız kurşunun ne çok hafif ne de çok ağır olması gerekmektedir. Çok hafif kurşunlar oltanın fırlatma sırasında misinanın ağırlığı ve hava ile sürtünme sonucu çok uzağa gitmemektedir. Bu durum ile karşılaşılmaması için olta kurşunu biraz ağır seçilmelidir. Kurşun seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kurşununuzun ağırlığıdır.

Ava gitmeden önce mutlaka çeşitli ağırlıklarda kurşunu yanınızda bulundurmanız sizin avantajlı olmanızı sağlar. Çünkü her av sürprizlerle dolu maceralar içerir. Her an misinanız kopabilir ve oltanızın ucundaki kurşundan mahrum kalabilirsiniz. Kurşun olmadığı zaman da yeni bir olta yapmanız olanaksızlaşır. Çevrede bulduğunuz küçük taşları kurşun yerine bağlayıp yapacağınız oltanız pek randıman vermez. Av için kurşun ne derece önemli olduğu ortadadır.

 

Balık avcılığında malzeme seçiminde en önemli unsur gideceğiniz yere göre malzeme seçimidir. Gideceğiniz yere karar verin ve gittiğiniz yere göre malzemelerinizi yanınıza bol miktarda alın. Özellikle kurşununuzun bol miktarda olması avınızın başarılı geçmesini sağlayacaktır. Zira avcılıkta en kötü durum malzeme eksikliğidir.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top